Gen B (barva pigmentu)

B – černý pigment nosu, pysků a polštářků tlapek (dominantní)
b – hnědý nos, pysky a polštářky tlapek

Tady se dostáváme k „nepopulární“ vylučující barvě – játrové či čokoládové. Pes s dvojicí alel BB nebo Bb má vždy černý pigment, ať má jeho srst jakékoli zbarvení. Pes, který má dvojici bb, má pigment čokoládový nebo játrový, jeho oči jsou žluté nebo světle hnědé. Barva jeho srsti se pak změní z černé na hnědou (např. AAbb – hnědé zbarvení srsti), z černé a tan na hnědou a tan (atat bb), ale může být třeba čokoládově sobolí, smetanová či bílá. Takový pes musí být podle standardu vyloučen z dalšího chovu (i když mně připadá toto nařízení zcela nesmyslné, protože u lhasa apso je tato barva přípustná). Někdy si nezkušení chovatelé nevědí rady, protože zejména světlí jedinci se rodí s dosud nepigmentovaným nosem a tlapkami, a tak mohou být považováni za jedince s játrovým pigmentem, také sobolí štěňata se mohou snadno zaměnit s čokoládovými. Nejlépe zjistíte barvu pigmentu na nosu a polštářcích tlapek, jestliže se zbarvují černě, je vše v pořádku.

Můj osobní názor je, že hnědá barva neznamená pro psa žádné postižení (na rozdíl od skutečných problémů jako je dysplasie kyčelních kloubů, PRA, LL, hluchota atd.), i v Tibetu se vyskytují hnědí TT (a také ve vrzích jedinců lamleh linie) a proto by měla být ve standardu tato barva povolena. Ostatně i známá fena Deki La Chenga, importovaná z Nepálu do Anglie, kde působila na přelomu šedesátých sedmdesátých let v chovu, byla čokoládové barvy.

Ilustrační fotografie:

Na obrázku vlevo dole vidíme čokoládové štěně zcela vpravo, všimněte si tmavě hnědého pigmentu nosu. Na fotografii vpravo dole je trikolorní štěně, jehož základní barva je také čokoládová. Vlevo nahoře je dospělá čokoládová fena, která vlivem genu G zešedivěla. Barevné zařazení v tomto případě není jednoduché, ovšem hnědý nos prozrazuje hnědé základní zbarvení.

hneda2.jpg (24120 bytes)

hneda1.jpg (7689 bytes)


Zpět

Tashi Bodjul Tibetan Terriers, e-mail: webmaster