Tashi Bodjul Tibetan Terriers

Češeme tibetského teriéra

Vnější vzhled tibeťanů je závislý především na kondici srsti. Ošetřování srsti je relativně snadné, ale musí se provádět pravidelně. Při důkladné péči stačí psa jedenkrát až dvakrát týdně rozčesat a vykartáčovat. Samozřejmě drobné předměty (klacíky, části rostlin apod.), které si pes přinesl ve své srsti z procházky, musí ihned odstranit. Tyto nečistoty totiž tvoří základ pro plstnatění srsti. V době línání musíme také česat častěji (zejména při přechodu ze štěněcí srsti na dospělou).

Na česání je nejlepší kovový kartáč a hřeben. U jemnější srsti je nutné šetrnější česání, aby se zcela nevyčesala podsada. U tohoto typu srsti lze užít přírodní žíněný kartáč. Jemné "pudlkartáče" nejsou pro tibeťany vhodné, mohou srst příliš poškodit. Hřeben je nejlepší s otočnými zuby asi 3 mm od sebe.

Dvouměsíční štěně nemusíme ještě česat často. Ovšem aby později bylo česání pro psa radostí a ne trápením, je nutné ho na česání zvykat denně odmalička. Malé štěně češeme na klíně, později na vhodném stolku. Česání nesmíme zanedbat zejména v období výměny srsti na dospělou (asi 3/4 roku až 1,5 roku). V této době musíme česat podle kvality srsti někdy i denně.

Důležitá je jedna zásada - nikdy nečesat suchou srst. Při česání je nutné srst jemně zvlhčovat rozprašovačem. Do rozprašovače stačí dát čistou vodu, u sušší srsti doporučuji přidat trochu oleje (výborný je olej značky Shaws). Také můžeme využít podle stavu srsti různé speciální rozčesávací spreje (skvělý je sprej s norkovým olejem značky All Systems). Česat začínáme od konců končetin a postupujeme nahoru, tahy kartáčem ve směru růstu srsti (tj. odshora dolů). Chuchvalce mezi předníma nohama pečlivě vyčešeme. Další taková "nebezpečná" místa jsou za ušima, pod krkem a kolem pohlavních orgánů. Při kartáčování má pes ležet na boku. Hlavu učešeme vsedě. Také pečlivě rozčešeme ocas. Na závěr psa postavíme a celou srst počínaje hlavou prokartáčujeme. Přitom je třeba dbát, aby byl pramen chlupů prokartáčován od kůže po konec jedním tahem bez zahnutí konců chlupů nahoru (lámou se). Malé štěně češeme na klíně, později na stolku. Elastickou srst získáme pravidelným vkartáčováním nepatrného množství oleje nebo pomocí speciálních sprejů.

Tyto spreje nám také pomohou rozčesat případné plstnaté cucky. Sprej necháme na místě chvíli působit, pak opatrně prsty toto místo rozdělíme a následně vykartáčujeme. Pokud se ani takto nepodaří plstnaté cucky odstranit, je lepší je opatrně nůžkami podélně ve směru srsti rozstříhat a pak rozkartáčovat.

Musí-li se kvůli nemoci nebo jiné překážce česání vynechat delší dobu, může pes více zplstnatět. Pak je nejlepší psa nejprve vykoupat, ale bez jakéhokoliv mnutí srsti - mohli bychom srst ještě více zacuchat. Na srst pak naneseme speciální rozčesávač a ještě vlhké chlupy dlouze kartáčujeme, přitom každý plstnatý chumáč prsty roztáhneme nebo podélně rozstřihneme a pak pečlivě vykartáčujeme. Mohu vám potvrdit, že rozčesat se dá i hodně plstnatý pes, kterého by "odborník" z psího salónu jednoznačně doporučil ostříhat.

Zpět

Tashi Bodjul Tibetan Terriers, e-mail: webmaster