Tashi Bodjul Tibetan Terriers

Koupeme tibetského teriéra

Tibeťany není nutné koupat příliš často. Jejich velkou výhodou je, že postrádají obvyklý "psí" pach, a proto soužití s nimi je příjemné. Počet koupání se musí řídit kvalitou srsti. Psy s dobrou, kvalitní srstí stačí koupat jedenkrát za dva měsíce (v zimních měsících nemusíme koupat vůbec, protože pes se čistí pohybem ve sněhu, v létě zase koupáním v přírodě, většina TT velmi ráda plave). Psa s méně kvalitní srstí musíme koupat častěji. Samozřejmě vykoupeme psa před každou výstavou, raději několik dnů předem (opět se řídíme kvalitou srsti). Těsně po vykoupání je srst příliš měkká a načechraná, což může být posouzeno jako vada. Štěňata do půl roku nekoupeme vůbec a pokud je to nezbytně nutné, pečlivě je chráníme před prochladnutím. Koupáním ovšem nerozumíme omytí nohou čistou vodou, které je zejména v deštivém počasí nutné téměř po každé procházce.

Postup při koupání je následující: Psa celého namočíme pod sprchou (přitom pozorně chráníme uši, aby do nich nevnikla voda, to by mělo za následek zánět uší!). Následuje umytí psa šamponem, nejlepší je speciální šampon pro dlouhosrsté psy, pozor abychom přitom nezcuchali příliš srst. Abychom si nepřidělali práci s česáním psa po koupeli, v žádném případě srst nemyjeme podobným stylem jako naše vlasy! Polijte psa rozředěným šamponem a nechte chvíli působit.  Důležité je následné důkladné opláchnutí srsti, zbytky šamponu mohou způsobit alergii. Pak naneseme kondicionér určený pro dlouhou splývavou srst, necháme nějakou dobu působit a opláchneme nebo ponecháme (podle návodu). Kondicionér volíme podle kvality srsti (co je vhodné pro jednoho psa, nemusí být nejlepší pro druhého). Výběr správného šamponu i kondicionéru je někdy značným problémem, pak je nutné vyzkoušet více značek a radit se s ostatními chovateli. Já osobně doporučuji značku All Systems nebo Khara.

Vykoupaného psa chráníme dobře před průvanem, mohl by snadno prochladnout. Ještě lehce vlhkou srst dobře pročešeme, na zádech a na krku učešeme na pěšinku, aby po uschnutí srst dobře držela. Psa průběžně češeme až do úplného uschnutí, zabráníme tak případnému zvlnění či přeležení srsti. Oči po koupeli můžeme ošetřit borovou vodou.

Zpět

Tashi Bodjul Tibetan Terriers, e-mail: webmaster